Elektronika

Osvitka na DPS

Moja osvitka na DPS (alias expozičná jednotka) na výrobu dosiek fotocestou a nanášanie masky. Ako základ je použitá skrinka z multifunkcie (tlačiareň-skener). Zdrojom UV žiarenia sú 4 kusy UV žiarivky Philips , s príkonom 15 W. Je doplnená aj o osvetlenie priestoru žltým svetlom. Súčasťou je riadiaca jednotka (na meranie času, ovládanie pomocných funkcií a dozor nad prevádzkou). Upozorňujem, že toto zariadenie bolo stavané s dôrazom na funkčnosť, nie krásu :-) .
titulny

Creating STM32 project using STMCube and custom Makefile

In this article I want to show how to create project for STM32 microcontroller with STMCube generator and build it with custom Makefile.

Elektronický predradník pre žiarivky

Konštrukcia spínaného meniča (elektronického predradníka) pre žiarivky. Motiváciou na stavbu bolo nahradiť v lampe klasickú tlmivku. Cieľom je dosiahnuť vyššiu účinnosť, odstránenie mihotania pri svietení a blikania pri zapaľovaní. Okrem toho by to malo priniesť predĺženie životnosti žiarivky. Výhodou takéhoto meniča je možnosť prispôsobiť ho pre ľubovoľnú žiarivku. Tu popisovaný menič je prispôsobený pre kruhovú žiarivku 22 W.
titulny

Projekt letového stabilizátora

Stabilizátory letu pre RC modely sú v poslednej dobe dosť populárne, takže som sa rozhodol, že sa na ne pozriem zbližšia. Pustil som sa do vývoja vlastného stabilizátora. Hlavným cieľom je získanie skúseností s inerciálnymi snímačmi a rozšírenie vedomostí aj v iných oblastiach. Vývoj stále prebieha, v súčasnosti je v prevádzke základná funkcionalita v režime Rate. A sú k dispozícii prvé výsledky z testovania vo vzduchu. V tomto článku napíšem niečo o tomto projekte.
titulny

Spájkovačka 2

Regulátor teploty mikrospájkovačky, napájaný jednosmerným napätím 18-25 V, analógový, dvojstavový. Použité je pero 24V 48W.
titulny

Prenos telemetrie (dát) na 434 MHz

V tomto článku popíšem rádiový prenos telemetrie v pásme 434 MHz ako ho prevádzkujem. V mojom prípade ide o jednosmerný prenos dát z lietadla do zobrazovacej jednotky na zem. V telemetrii ide o dlhodobý pravidelný prenos malých blokov dát. Tieto princípy však možno uplatniť aj pre iné podobné účely.

Regulátor teploty laminátora

Doplnenie kancelárskeho laminátora o PI regulátor teploty pre účely výroby DPS (pre fotorezist a spájkovaciu masku).
titulny

Programátor USBasp pre nižšie napätia

Vyskytla sa potreba programovať mikrokontroléry AVR v zariadení, ktoré pracuje s napájacím napätím 3 V. Takže nemôžme použiť programátor, ktorý používa 5 V napäťové úrovne. Preto som sa rozhodol upraviť programátor USBasp pre tieto účely.
titulny

Zváračka

Spolu s kamarátom Staffym sme zostrojili tyristorovú zváračku s 3-fázovým poloriadeným usmerňovačom.
Jej príbeh, ktorý má už niekoľko rokov, sa začal keď sme získali 3 fázové trafo a tlmivku a hneď sme dostali nápad spraviť z toho zváračku :-).
titulka

Triakový regulátor

Triakový regulátor pre fázové riadenie, troška zložitejší ako obvykle, hádam aj troška lepší.
titulny

Stránky

Odoberať RSS - Elektronika