Stolík pre priamočiaru pílu

Prípravok pre použitie priamočiarej píly ako lupienkovej píly (aka Jig-saw table).
Kovový a rozoberateľný, s odsávaním odspodu.
titulny

Mechanická konštrukcia

Stôl sa skladá z platne z nerezového (inox) plechu hrúbky 2,5 mm, rámu z L-profilu 20x20x3 mm a odsávacej rúrky 32mm. Rozmery platne sú 250x250mm.
Platňa stola má po okrajoch lem na zaistenie torznej tuhosti. Nohy sú dostatočne stabilné aj bez vzájomného spojenia.
Použitá je píla Narex EPL 12-7. Odsávanie cez sánky píly nie je použiteľné kvôli výrazne obmedzenému prietoku vzduchu. Preto je riešené dodatočnou rúrkou (elektroinštalačná rúra DN32mm).

Pohľady zhora a zdola:


pohlad 1


pohlad 2

Na upnutie píly slúžia 2 oceľové tvarové diely, ktoré dosadajú na sánky píly a pritlačia ich k platni stola. Vďaka tomu je (de)montáž píly otázkou zakrútenia 4 skrutiek. Niesú potrebné žiadne úpravy samotnej píly (aké je možné vidieť na mnohých konštrukciách na webe). Celý stolík je možné rozobrať - platňa, nohy, rúrka. V takom prípade bude zaberať minimum miesta.

Detail upínania:


upinanie

Stolík by bolo možné doplniť o nejakú formu vodiacej lišty, o ktorú sa oprie rezaný materiál aby sme dosiahli priamy rez.
Načrtol som ako si predstavujem vodítko:

voditko


voditko

Skúsenosti

Tento prípravok je fajn na rezanie cuprextitu a podobných materiálov (sklené vlákna => respirátor!), rez ostáva čistý na rozdiel od strihania. Tiež je fajn pre tvarové rezanie rôznych iných materiálov v modelárskej praxi.
Pri rýchlostiach, ktoré používam (stupne 1-4) sú vibrácie dosť nízke, takže prípravok sa nepresúva po stole (na ktorom je položený).
Odsávanie zospodu zabraňuje zanášaniu mechaniky píly. Na hornej strane stola sa zbierajú piliny, tie je potrebné občas odstrániť. Keby sme chceli úplnú čistotu, tak bude potrebné rúrku rozdeliť a priviesť ju k pílovému listu aj zhora. Pre mňa je dôležitejšie udržať čistú pílu.

Upozornenie

PS. Tá píla má max príkon 720W... Ak niekto hľadá spôsob ako si odrezať prsty, tak tento prístroj je vhodný ;-)