Odsávanie na zváranie

Zariadenie na odsávanie dymov vznikajúcich pri zváraní, ktoré som si vyrobil.
Cieľom je dostať vznikajúci dym von z dielni, aby som mal vnútri čo najčistejší vzduch.

Chcel som aby odsávanie bolo polohovateľné (dalo sa nastaviť nad miesto zvárania). Inšpirovali ma rôzne profesionálne vyrábané zariadenia, ja som chcel dosiahnuť niečo podobne flexibilné pri použití dostupných materiálov a súčiastok.
Najprv som spravil pokus či bude možné použiť ventilátor Mezaxial, ktorý viem ľahko zohnať. Na toto som použil plechové rúry a lievik na zachytávanie stúpajúceho dymu som spravil z tvrdého papiera. Vyzeralo to nejako takto:
obr1
Spravil som niekoľko pokusov, aby som zistil, či je to schopné nasať dym:

obr2

Po úspechu týchto pokusov som začal vymýšľať ako spraviť polohovateľné rameno s hadicou. Rozhodol som sa použiť ako nosník pre hadicu s lievikom pantograf a ventilátor umiestniť na pevný nosník a takúto zostavu pripevniť do rohu stola.
Ale zohnať hadicu (potreboval som 1,5 m) bolo ťažšie ako som myslel. Nakoniec som našiel firmu kde mi boli ochotní predať potrebný kus (ostatní by radi predávali len celé 10 m balíky).
Mohol som začať so stavbou súčasnej podoby. Tá je navrhnutá pre rozmer stola 1000x800, vzdialenosť medzi spodným okrajom lievika a plochou stola pri vyrovnanom (vodorovnom) ramene je 500 mm.
Ako vyzerá hotové zariadenie vidíte na nasledujúcich obrázkoch, na poslednom je ukážka použitia.


obr3
obr4
obr5
obr6
obr7
obr8
obr9
obr10


Použitý materiál:

Hadicu som použil typu Vulcano PUZ Ø120, dĺžka 150 cm. Na odvod dymu za ventilátorom som použil hliníkovú hadicu Ø120, dĺžka 100 cm. Ventilátor je Mezaxial 3140, s parametrami: 21 W, 180 m3/h. Pružiny na vyváženie sú 2 rôznych rozmerov - na bližšom ramene sú paralelne osadené 2 pružiny pôvodom z gauča, na vzdialenejšom ramene je iná pružina. Zachytávací kužeľ (lievik) je zo strešného plechu hrúbky 0,5, ten je prispájkovaný na objímku ku ktorej je pripevnená hadica. Na otáčanie ramena voči nosníku som použil klasický plechový pánt (šírka 30), stredná časť (trubička) je vyrobená z guľatiny. Pôvodne použitý zrezaný plechový pánt namáhanie takým momentom nevydržal. Rameno pantografu je zo štvorhranov 8 a platničky z plechu 2. Redukcia medzi hadicou a ventilátorom je z 3 častí z plechu 1 mm, redukcia na Al hadicu je z jedného kusu nastrihaného plechu 0,5 a zospájkovaná do potrebného tvaru. Pantograf je ukotvený k nosníku (jakel 20x20x1,7) a ten je pripevnený k nohe stola skrutkami.


Hodnotenie:

S odsávaním som spokojný, dokáže zachytiť dym stúpajúci zo zvaru do kužeľa (aj z tesného okolia kužeľa) a tým udržať v dielni čistý vzduch. Pritom používam 21 W ventilátor, na rozdiel od firemných výrobkov (ale tie odsávaný vzduch recyklujú). Problém je už so zachytením dymu, ktorý smeruje mimo kužeľ, ale vďaka ventilácii sa rýchlo odstráni aj dym, ktorý unikol. Rameno je stabilné, stojí na tom mieste, kde ho nastavím. Vyváženie pružinami nie je celkom presné, treba ho podporiť trením v čapoch. Aby to bolo dokonalé, musel by som mať pružiny presne na mieru, ale tie som nemal. Je trošku problém s polohou kedy je rameno otočené o 90° a zdvihnuté hore, hadica je vtedy ohnutá na príliš malý polomer a bráni sa tomu. Pre riešenie tohto by bolo potrebné buď posunúť ventilátor ešte o troška ďalej alebo (čo by bolo omnoho lepšie, ale zložitejšie riešenie) spraviť celé odsávanie mobilné tak ako sú profesionálne výrobky. Celé odsávanie sa trošku hojdá, ale to nezhoršuje jeho funkciu, možno by bolo lepšie použiť na nosník širší jakel (napr. 30x30). Po asi mesiaci používania na hadici nevidno žiadne poškodenie, len jemný nános prachu na vnútornom povrchu.

V sekcii na stiahnutie sú výkresy so zobrazením odsávania a presnejším popisom jednotlivých súčiastok.

Tags: